• Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • +38 044 253 66 94

Приклад для України: як у видобувних країнах світу розкривають екологічну інформацію

Відомі світові компанії-видобувники стають усе більш прозорими. Адже розуміють: у такий спосіб показують, що ведуть бізнес чесно і їм немає чого приховувати. А ще й позитивно впливають на імідж держав, у яких працюють. Надихнувшись міжнародним досвідом, українські видобувники можуть та навіть мусять наслідувати їхній приклад.

На початку лютого відбулось онлайн-обговорення включення до звітів ІПВГ України інформації з екологічних питань. Організували його члени Асоціації — Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля» та Агенція розвитку і співробітництва за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках реалізації проєкту «Екологічний компонент Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні».

Під час обговорення презентували аналітичний документ «Екологічна складова ІПВГ: міжнародний досвід та рекомендації для України» та обговорили його з представниками громадського, державного та бізнес-секторів. 

Screenshot 2

Наскільки прозорою є видобувна галузь у світі?

Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ) — це міжнародний стандарт, що сприяє впровадженню прозорого та підзвітного управління нафтовими, газовими та мінеральними ресурсами держав. Цей стандарт постійно оновлюється та удосконалюється.

Станом на 2019 рік щонайменше 37 країн, які впроваджують ІПВГ, у своїх національних звітах розкривали інформацію про екологічні податки та інші витрати компаній, що пов’язані із впливом на довкілля. Серед них щонайменше 28 країн вказували дані щодо екологічного законодавства, управління та реформ у сфері охорони довкілля.

Питання важливості розкриття екологічної інформації розглядалося та досліджувалося, зокрема, у країнах Латинської Америки. Наприклад, у Тринідад і Тобаго видобувним підприємствам рекомендували включати у звітність Ініціативи прозорості інформацію про викиди парникових газів. У Гондурасі намагаються створити спільну платформу прозорості та підзвітності, яка дасть змогу інтегрувати різні типи інформації, серед яких є й екологічна.

Відповідно до дослідження «Екологічні та соціальні аспекти, які треба розкрити в контексті ІПВГ у Мексиці», виділений перелік інформації, що може надаватися країною в профільному звіті. Це екологічне законодавство та контролюючі органи; плата за надання екологічних дозволів, використання природних ресурсів та невиконання екологічного законодавства; стягнення за шкоду довкіллю; екологічні податки та платежі за екологічні дозволи.

Національна комісія ІПВГ Колумбії визнала за необхідне дослідити екологічні платежі у видобувному секторі та розробити методику розкриття цієї інформації в наступному звіті ІПВГ. Протягом 2015 робоча група провела спеціальні дослідження, які дали змогу визначити доступність інформації, оцінити її стан, оцінити суттєвість виплат та визначити вплив від наявності цих статей у наступних звітах.

Дуже докладно розкривають екологічну інформацію у звітах ІПВГ Албанії: вона включає не лише аналіз прозорості галузей, але й оцінку якості даних, які розкриваються. Інший приклад для наслідування — висвітлення у звітах Німеччини методів зменшення видобутку ресурсів шляхом вторинної переробки і використання альтернативних джерел енергії.

Досліджували розкриття екологічної інформації в національних звітах і у Міжнародному секретаріаті Ініціативи прозорості видобувних галузей.

Що ж робити Україні?

У 2013 році Україна приєдналася до Ініціативи прозорості видобувних галузей і, починаючи з 2015 року, публікує щорічні звіти. Тоді як стандарт ІПВГ розвивається з часу прийняття. Спершу він зосереджувався на розкритті інформації про сплату податків та про доходи держави, а у 2019 році його доповнили вимогами щодо публікації даних про контракти, гендерні та екологічні аспекти, роль держави та торгівлю сировинними товарами.

Інформація з екологічних питань у рамках ІПВГ — чітка вимога сьогодення, зумовлена зростанням глобальних екологічних та кліматичних загроз, у вирішення яких кожен мусить зробити свій внесок. Вона, хоч і не є основною для звітів, вкрай важлива. Зважаючи на амбітні цілі світових держав щодо скорочення викидів парникових газів та зменшення вуглецевого сліду.

Надання інформації з екологічних питань у рамках Ініціативи прозорості сприятиме створенню майданчиків для діалогу між місцевими громадами, видобувними компаніями та владою. Так зростатиме поінформованість, що дасть змогу попереджати чи пом’якшувати конфлікти.

Оскільки стандарт не встановлює конкретних вимог до держав-учасниць ІПВГ щодо розкриття інформації з екологічних питань, країни самі визначають детальні умови відображення таких даних. Це може бути інформація щодо використання водних ресурсів, відновлюваних джерел енергії, переробки відходів, плати за використання лісових ресурсів, викиди в атмосферне повітря тощо.

Україна — одна з держав, яка з часу долучення до ІПВГ добровільно розкривала певну інформацію з екологічних питань. Водночас її законодавство потребує перегляду з огляду на оновлений стандарт Ініціативи прозорості. Україна у своїх звітах наразі розкриває лише дані щодо екологічного податку, рентної плати за спеціальне використання води та включає описову інформацію з оглядом законодавства, функцій та повноважень органів державної влади, реформ у сфері довкілля.

Та для включення нової інформації з екологічних питань, яка б відповідала новим вимогам стандарту ІПВГ, необхідно провести діалог зацікавлених сторін та визначитись із її об’ємом та змістом. Це може включати  інформацію щодо екологічних заходів, і статистичні дані про викиди шкідливих речовин, і про утворення та переробку відходів. А ще — про споживання води та електроенергії, штрафні санкції, кошти на екологічні заходи.

У вересні 2018 року в Україні прийнято Закон «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях», який визначає основи регулювання збору, розкриття й поширення інформації. Наразі відбувається процес внесення змін до документа для його відповідності положенням стандарту ІПВГ 2019 року. Передбачається, що окрім екологічного податку, закон зобов’язуватиме розкривати інформацію щодо платежів за викиди двоокису вуглецю.

Розкриття інформації з екологічних питань є важливим з огляду на актуальність питань охорони довкілля та зміни клімату, а також впливу видобувної галузі на довкілля, забезпечення прозорості та відкритості процесу. Тому визначення об’єму і змісту даних, що будуть міститись у звітах Ініціативи прозорості видобувних галузей України, потребує уваги всіх зацікавлених сторін. Адже впроваджувати світовий досвід відкритості — справа хоч і відповідальна, та все ж вкрай необхідна і для поодиноких видобувників, і для нашої держави в цілому.

Наша адреса

 
вул. Інститутська 18 а, офіс 3, м. Київ

Телефон

 
+38 044 253 66 94

Електронна пошта

 
energytransparencyua@gmail.com

Наші партнери

donors

Проекти та Ініціативи