• Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • +38 044 253 66 94

Голова ГО «Агенція розвитку та співробітництва» Ольга Хауляк: «ІПВГ для України — розвиток видобувної галузі, залучення інвестицій, розвіювання міфів»

До Асоціації «ЕнергоТранспарентність» входять дев’ять інститутів громадянського суспільства з різних регіонів України. Серед них ГО «Агенція розвитку та співробітництва», яку очолює Ольга Хауляк. Про членство в Асоціації «ЕнергоТранспарентність», імплементацію Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні та роботу в складі багатосторонньої групи зацікавлених осіб ІПВГ — усе це розповіла Ольга Хауляк. 

 

Розкажіть про ГО «Агенція розвитку та співробітництва». З чого починали? Які пріоритетні напрямки діяльності?

Я родом з Борислава Львівської області. Це місто, в якому вже друге століття поспіль видобувають нафту. З цим пов'язано багато екологічних проблем. Тож 1999 року ми з однодумцями створили організацію «Бориславська агенція регіонального розвитку». Насамперед, прагнули соціально-економічного розвитку Борислава, розв'язання екологічних і соціальних проблем. 2018 року агенцію переєстрували, реорганізували і вийшли за межі Борислава та області. Зараз пріоритетні напрямки діяльності ГО — підтримка підприємництва, економічний розвиток громад, а також раціональне використання природних ресурсів і прозорість видобувної галузі. 

Коли приєдналися до Асоціації «ЕнергоТранспарентність»? 

З 2015 року я долучилася до регіональних і загальнодержавних заходів з імплементації Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні, а 2016 року наша ГО приєдналася до Асоціації «ЕнергоТранспарентність». Активно займаємося впровадженням ІПВГ в Україні та проводимо роз'яснювальну роботу в громадах. Так впродовж 2018-2019 років було реалізовано ряд заходів для представників місцевих органів влади, видобувних громад та компаній Львівської та Івано-Франківської областей в рамках проєкту «Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні: регіональний вимір». Нещодавно завершено реалізацію проекту "Популяризація знань про видобувну сферу серед молоді Львівської області" підчас реалізації якого, було проведено онлайн навчально – просвітницькі зустрічі із студентами та представниками видобувних громад.

Ви разом з колегами з Асоціації «ЕнергоТранспарентність» увійшли до складу багатосторонньої групи зацікавлених осіб. Як проходили вибори цього року? 

Так, разом з Віталієм Филенком (ГО «НОВА Енергія») та Оленою Павленко  (DiXi Group) ми потрапили до БГЗО. Цього року мене вдруге було делеговано до складу БГЗО, як представника громадськості. До речі, цьогоріч вибори до БГЗО вперше організовувало Міністерство енергетики. Раніше цим займалися громадськість та Секретаріат ІПВГ. До складу БГЗО увійшли по чотири представники від зацікавлених сторін: громадськості, видобувних компаній та уряду. Приємно, що враховано гендерний баланс. 

Для мене важливо бути учасницею БГЗО. Я, як представниця західного видобувного регіону, вважаю, що, при ухваленні важливих рішень для галузі, потрібно враховувати регіональні та локальні аспекти, тобто потреби громад. БГЗО вирішує питання, що пов'язані з порогом важливості платежів: визначаємо, які важливі, а які дрібні. Як приклад, для загальнодержавного рівня деякі виплати можуть бути не суттєвими, але для місцевих громад і бюджетів — це значні кошти. 

Як в умовах пандемії проходять засідання? Які питання вже розглянули?

Зараз зустрічі проходять онлайн. Уже пройшло два засідання. Серед найважливішого — затвердили Звіт ІПВГ за 2019 рік. На жаль, вони не були оприлюднені вчасно. Наступним кроком багатосторонньої групи буде робота над технічним завданням для звіту на 2020 рік. Ми б хотіли опублікувати його до грудня, і таким чином інформація, що висвітлюється в рамках ІПВГ, буде максимально актуальною.

Також готуємося передати на баланс Міненерго MVP онлайн платформи ІПВГ. Це важливий крок для розвитку ІПВГ у країні та галузі. На цьому ресурсі можна знайти всю необхідну інформацію про видобуток в Україні. На сайті зібрана вся ключова інформація, тож жителям громад не потрібно буде шукати її по десятках інших сайтів. А компаніям буде зручніше подавати звітність. А мешканцям громад не потрібно читати величезні документи, а можна знайти інформацію інтерактивно. 

Що можна дізнатися зі звітів ІПВГ?

Насамперед ІПВГ — це економічний інструмент розвитку видобувних галузей, тож передбачається розкриття фінансової інформації (основних податків, які сплачують компанії в бюджети різних рівнів). Інформацію подають як видобувні компанії, так і державні органи. Їх обов'язково перевіряють, чи співпадають дані. 

У звітах можна знайти інформацію про обсяги рентних платежів за користування надрами, про кошти, які спрямували видобувники на соціальні проєкти (ремонти доріг, шкіл, медзакладів). Надалі відкриватиметься ще більше інформації про сплачений екологічний податок, викиди у навколишнє середовище тощо. Чому це важливо? Як приклад, мешканці громад, де ведеться видобуток, мають знати інформацію про ренту, адже з 2018 року частина цих коштів залишається на місцях. Для багатьох ОТГ — це значні додаткові надходження, які можна спрямовувати на розвиткові проєкти, будівництво чи ремонти доріг, шкіл, дитсадків, медзакладів. 

На вашу думку, чим важлива ІПВГ для України? 

ІПВГ — міжнародний стандарт забезпечення прозорості господарської діяльності у видобувних галузях. Його впроваджують у понад 50 країнах світу. Iнiцiатива сприяє відкритому та підзвітному управлінню природними ресурсами шляхом оприлюднення інформації про видобуток. Для України ІПВГ важливий для розвитку галузі, залучення інвестицій, розвіювання міфів, які пов'язані з видобутком. Також завдяки цьому можна побачити реальну ситуацію видобутку в різних регіонах (хто і як наповнює бюджети областей та країни). 

Які плани разом з колегами з Асоціації «ЕнергоТранспарентність» на 2021 рік?

Асоціація «ЕнергоТранспарентність» була створена для того, щоб просувати міжнародний стандарт Ініціативи прозорості видобувних галузей (EITI) в Україні на рівні громадськості та у видобувних регіонах. Тож ми продовжуємо системну роботу щодо інформування про Ініціативу прозорості видобувних галузей на регіональному рівні серед молоді, науковців, громадськості. Особлива увага регіонам де ведеться видобуток. У таких громадах потрібно працювати з усіма сторонами щодо представлення відкритих джерел інформації про видобувну сферу для можливості моніторингу та аналізу впливу підприємств на розвиток регіону. Цьогоріч серед пріоритетних напрямків — охорона довкілля, більше уваги приділятимемо дослідженню впливу видобувних галузей на навколишнє середовище, а також робота над соціальним аналізом громад, де ведеться видобуток, виявлення можливостей або загроз при розширенні, або зменшенні видобутку.

Наша адреса

 
вул. Інститутська 18 а, офіс 3, м. Київ

Телефон

 
+38 044 253 66 94

Електронна пошта

 
energytransparencyua@gmail.com

Наші партнери

donors

Проекти та Ініціативи