• Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • +38 044 253 66 94

Спільними зусиллями й батька легше бити. Координатор Асоціації «ЕнергоТранспарентність» Віталій Филенко про переваги об’єднання ГО між собою

Координатор Асоціації «ЕнергоТранспарентність» Віталій Филенко розповів про вступ ГО «Нова Енергія», яку він очолює, до Асоціації та приєднання до Ініціативи прозорості видобувних галузей.

 

Ініціатива прозорості видобувних галузей (ІПВГ) — це міжнародний стандарт. Він підказує кожній країні, як знайти індивідуальний шлях для забезпечення відкритості й підзвітності, щоб можна було чітко перевірити, скільки компаній мали сплатити, скільки сплатили і як ці кошти витрачаються. 

Про приєднання до Ініціативи прозорості видобувних галузей

Україна приєдналася до Ініціативи прозорості видобувних галузей у 2016 році. Щороку спеціальна робоча група оцінює, наскільки у країні дотримуються цього стандарту. Зараз в Україні видано вже три звіти. 

— Перший звіт показав, що понад 20% усіх коштів, які надходять від видобувного сектору, навіть професійним аудиторам не вдалося відслідкувати. На рівні держави 20% — це колосальні видатки і в 2013 році вони склали майже 2,3 мільярди гривень, — пояснює Віталій Филенко.


Ілюстрація зі звіту ІПВГ за 2013 рік

Стандарт ІПВГ допомагає посадити за один стіл представників громадськості, компаній і уряду. Вони отримують можливість публічно проговорити проблеми та спільно знайти з них вихід.

На рівні пострадянських країн багато схожих проблем із видобутком: недосконале законодавство, відсутні реєстри, закриті або неоцифровані дані. Це спадок радянських часів.

— Але ми не маємо самостійно протоптувати стежину. ІПВГ корисна ще і тому, що кожна країна привносить щось своє. Ми співпрацюємо із Сенеґалом, маємо кілька ініціатив із Тунісом, Азербайджаном, Грузією, Киргизстаном, Монголією. Кожна країна ділиться своїм досвідом, і завдяки міжнародній співпраці Асоціація має можливість вивчати, як ці механізми працюють в інших державах, — додає Віталій Филенко.

У 2015 році ГО «Нова енергія», яку він очолює, приєдналася до Ініціативи прозорості видобувних галузей. Члени ГО намагалися знайти шлях, як можна ефективно використовувати кошти, що Україна отримує від видобутку вуглеводнів.

— Спочатку ми намагалися розібратися, що відбувається у системі державного управління розподілу фінансів від видобутку вуглеводнів. Там дані настільки закриті, що навіть університетські вчені, які цим займаються, не завжди розуміють, що до чого. Тоді ми зрозуміли, що потрібно об’єднувати зусилля аналітичних центрів, громадських організацій. Так само видобувні компанії розуміли, що без чіткої політики ніколи не буде добробуту для людей. Коли люди не розуміють, хто за що платить, куди йдуть гроші, завжди будуть місцеві конфлікти, — переконаний Віталій Филенко.

Про участь в Асоціації «ЕнергоТранспарентність»

Асоціація «ЕнергоТранспарентність» існує з 2009 року, але до 2019-го діяла без статусу юридичної особи. 

— Коли ми дізналися, що є об’єднання спеціалістів громадських організацій і аналітичних центрів, відразу прийняли для себе рішення, це наш шлях і ми маємо там бути, — ділиться Віталій Филенко.

Філософія Асоціації у тому, що вона не реплікує однакові НУО та не женеться за кількістю. До Асоціації долучаються тематичні неурядові організації, які працюють у різних секторах. Деякі займаються податковою політикою, деякі — питаннями прозорості, відкритості й енергетичної політики у цілому. Частина — розвитком регіонів і громад, на території яких ведеться видобуток; інші — екологічними питаннями на рівні імплементації європейського законодавства.

Асоціація побудована таким чином, аби кожен міг щось у неї привносити. Громадські організації, які територіально знаходяться у регіонах: Харківській, Донецькій, Луганській і Полтавській областях, отримують можливість оперативно обмінюватися досвідом і вирішувати проблеми, які існують у громадах.

— Спільними зусиллями й батька легше бити. Асоціація допомагає залучити ресурси для вирішення проблем. У 2016 році ми їздили по всій Україні, шукали помічників депутатів Верховної Ради, які б донесли до «народних обранців», що є законопроєкти про справедливий розподіл ренти, оскільки у Верховній Раді не вистачало голосів, щоб їх прийняти. Усі розуміли, що це чудова ініціатива, але ніхто не включався. Завдяки Асоціації нам удалося в Івано-Франківській, Львівській, Закарпатській, Чернігівській, Харківській, Полтавській, Донецькій, Луганській областях знайти таких депутатів, — розповів Віталій Филенко.

Асоціація активно займається розвитком своїх членів. Вона має фахівців зі зв’язків із громадськістю, написання стратегій і політики для громад під час упровадження інструментів участі у громадах. Асоціація проводить тематичні тренінги та навчання, щоб передати цей досвід усім своїм членам.

Асоціація «ЕнергоТранспарентність» також є національною коаліцією «Публікуй, що платиш». Це міжнародний рух, який налічує більше 100 країн, що займаються розкриттям інформації, підзвітністю у світі щодо видобутку корисних копалин. Мова і про вирубку лісів, і про транзити вуглеводнів в Україні, і про видобуток бурштину. Ця ініціатива допомагає ділитися досвідом між країнами.

За словами Віталія Филенка, Асоціація допомагає не вигоріти, знайти однодумців, зробити зміни більш ефективними, професійними, якісними та швидкими. Недарма сьогодні її членами є дев’ять інститутів громадянського суспільства, що представляють шість видобувних регіонів України.

Наша адреса

 
вул. Інститутська 18 а, офіс 3, м. Київ

Телефон

 
+38 044 253 66 94

Електронна пошта

 
energytransparencyua@gmail.com

Наші партнери

donors

Проекти та Ініціативи