• Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • +38 044 253 66 94

Україна прагне покращувати процедуру ОВД

29 жовтня відбувся круглий стіл «Проблемні питання застосування оцінки впливу на довкілля у видобувному секторі та шляхи їх вирішення» за ініціативи МФО «Енергетика і довкілля» та ГО «Діксі Груп». До обговорень долучилися представники Верховної Ради України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Асоціації газовидобувних компаній України, Національної асоціації добувної промисловості, екологічних ГО.

 

Оцінка впливу на довкілля — інструмент планування та попередження шкідливих екологічних наслідків

З 2017 року в Україні діє Закон «Про оцінку впливу на довкілля». Він наблизив вітчизняну видобувну галузь до європейських стандартів і запровадив нову модель діалогу між бізнесом і громадами.

Зараз висновок про ОВД для підприємств — основний документ із екологічних питань. Саме він впливає на отримання інших дозволів.

ОВД здійснюється перед реалізацією будь-якого проєкту, а не на етапі його затвердження. Відтак ще до початку проєктувальних робіт видобувні компанії можуть оцінити всі економічні, технічні та екологічні ризики. Тож надалі підприємці можуть уникнути зайвих перевірок, скарг та інших проблем, а громади та Україна — шкідливих екологічних наслідків. Крім того, жителі можуть дізнатися, де компанії планують видобувати корисні копалини, висловити свої пропозиції чи зауваження на громадських обговореннях або шляхом надання письмових пропозицій.

П’ять проблем процедури ОВД

Під час круглого столу представники влади, бізнесу та громадськості обговорили особливості процедури оцінки впливу на довкілля. Експерти ГО DiXi Group проаналізували застосування Закону «Про оцінку впливу на довкілля» у видобувній галузі та запропонували рекомендації щодо розв’язання проблем, що виникають під час цієї процедури на всіх етапах.

— Провели дослідження і розглянули п’ять основних проблем, з якими стикаються підприємства під час застосування ОВД. Частина з них пов’язана зі специфікою добувної галузі, а частина — з недоліками у реалізації Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», — говорить експертка DiXi Group Ольга Полуніна.

Основні проблеми для видобувної промисловості, що виникають у процесі ОВД в Україні:

  • значна кількість процедур ОВД для видобувної компанії;
  • відсутність стандартизованих підходів до звіту про ОВД та висновку ОВД;
  • відсутність вимог до приватних осіб/компаній, які готують проєкт звіту про ОВД;
  • «фіктивні» громадські слухання у процедурі ОВД;
  • недотримання міжнародного законодавства щодо ОВД.

Міндовкілля працює над покращенням ОВД в Україні 

На заході обговорили й пропозиції щодо покращення процедури оцінки впливу на довкілля. Прагнуть, щоб ОВД стала швидшою, ефективнішою та прозорішою.

— Завдяки таким дискусіям з’являються конкретні пропозиції щодо покращення механізму, наближення його до європейських стандартів. Найголовніше, щоб інформація була доступною для громад, а компанії могли робити процедури ОВД максимально просто та швидко, — зазначає президент DiXi Group Олена Павленко.

Учасники круглого столу серед іншого  запропонували Міндовкіллю розробити критерії розрахунку обсягів видобутку нафти та газу для ОВД, методичні документи щодо підготовки висновків і звітів. Окрім того, просять фахівців Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України надавати рекомендації для організаторів, компаній та громадян щодо проведення публічних обговорень.

— Ми відкриті до зауважень і пропозицій. Зараз працюємо над методичними рекомендаціями для видобувної галузі. Прагнемо розробити конкретний алгоритм — яким чином необхідно впроваджувати ОВД. Наше завдання — пошук балансу між збереженням довкілля, інтересами бізнесу та забезпеченням держави важливими ресурсами, — зауважує заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів Роман Шахматенко.

Наша адреса

 
вул. Інститутська 18 а, офіс 3, м. Київ

Телефон

 
+38 044 253 66 94

Електронна пошта

 
energytransparencyua@gmail.com

Наші партнери

donors

Проекти та Ініціативи