• Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • +38 044 253 66 94

Учасниця Асоціації «ЕнергоТранспарентність» Наталія Андрусевич: «Зараз нові стандарти розкриття інформації з екологічних питань»

Один із найактивніших членів Асоціації — «Суспільство і довкілля». Ця неурядова організація є одним із перших в Україні аналітичних центрів і одним із небагатьох, чий основний напрям — захист довкілля.

Представниця організації Наталія Андрусевич розповідає, з чого все починалося та чим вони займаються зараз.

Один із перших аналітичних центрів у сфері довкілля в Україні

— Ми почали працювати у 2006 році, коли аналітика ще не була поширеною й ніхто не знав, як її правильно робити, писати аналітичні документи, — розповідає Наталія Андрусевич.

Місія Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» — актуальна аналітика задля якісних змін у суспільстві. Один із головних напрямів роботи — охорона довкілля. В організації переконані, що людина та довкілля повинні бути центром державної політики.

— Наш центр працює в рамках трьох програм: євроінтеграційні процеси у сфері охорони довкілля, права людини й довкілля та соціально-трудові виклики. Останні кілька років працювали передусім над євроінтеграційними процесами, оскільки вони у пріоритеті держави, — говорить Наталія Андрусевич.

В організації постійно працює кілька фахівців з охорони довкілля. Якщо ж потрібна експертиза у сферах, де бракує їхнього досвіду, залучають представників інших НУО та сторонніх експертів. Водночас надають іншим і свої знання:

— Ми є членами Європейського екологічного бюро — це асоціація екологічних організацій Європи з офісом у Брюсселі. Як аналітичний центр ми також члени Офісу зв’язку аналітичних центрів у Брюсселі, що створили українські аналітичні центри. Також ми є учасниками двох проєвропейських платформ: Платформи громадянського суспільства Україна — ЄС і Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. А віднедавна долучилися і до коаліції «ЕнергоТранспарентність».

Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля» пройшов довгий шлях формування. Першою значимою подією, за словами Наталії Андрусевич, стало приєднання до Форуму громадянського суспільства Східного партнерства:

— Нам це принесло співпрацю з іншими НУО з не-екологічного напрямку, ми навчилися працювати спільно. Не дивно, що ми з радістю долучилися і до Асоціації, адже тим, хто працює над енергетичними, економічними та соціальними реформами, простіше і краще робити це разом. Питання довкілля секторальне та багатофакторне, має багато сторін. Одна з них — прозорість видобутку — найкраще розкривається в Асоціації.

Друга важлива подія для «Суспільства і довкілля» — підтримка Фонду аналітичних центрів із Будапешту. Саме ця співпраця запустила інституційний розвиток організації з новою силою. Інституційний розвиток НУО — це також один із напрямків діяльності Асоціації.

Стратегічні рішення для захисту довкілля

Наразі у «Суспільстві і довкіллі» працюють над новим стратегічним планом, упроваджують нову програму інтеграції охорони довкілля в інші сфери суспільного життя. Крім того, раз на два місяці готують огляд екологічної політики та права Європейського Союзу.

— Нещодавно ми випустили аналітику «Європейський зелений курс: можливості та загрози для України» спільно з партнерами.. Те, що відбувається у сфері захисту довкілля у Європі, найімовірніше адаптуватимуть і в Україні, — вважає Наталія Андрусевич.

«Суспільство і довкілля» створило екологічний портрет громадянина України за результатами всеукраїнського опитування громадської думки щодо ставлення громадян до довкілля. Експерти організації не оминули увагою і президентські та парламентські вибори на предмет «зеленої» складової у програмах кандидатів.

Одне з напрацювань організації — «Екологічна відповідальність: досвід для ЄС і можливості для України». 

— Ми аналізували директиву екологічної відповідальності. Відповідно до зобов’язань у рамках Енергетичного Співтовариства Україна має її імплементувати. Також створили рейтинг підприємств-забруднювачів із маркуванням — чорні, червоні, сині, зелені. Це був один з перших наших проєктів у далекому 2007 році— розповідає Наталія Андрусевич.

Цей рейтинг свторювався центром «Суспільство і довкілля» спільно з ОЕСР та обласним управлінням екології, яке ще тоді працювали. Інформацію для нього брали з перевірених відкритих джерел – від державних органів і безпосередньо підприємств, потім верифікували дані. До рейтингу потрапляють не лише статистичні дані: викиди, скиди та конкретно забруднення, а ще зусилля підприємств у напрямку охорони довкілля.

— Ми супроводжували цей проєкт протягом року, створили спеціальну комп’ютерну програму. Пізніше ініціативу перейняли обласні управління екології, — пояснює Наталія Андрусевич.

Інший цікавий проєкт «Суспільства і довкілля» — опитування думки українців щодо їхнього ставлення до питання довкілля. Його проводили за методологією Євробарометру, за якою вони опитують кожні чотири роки громадян Європейського союзу з приводу їхнього ставлення до довкілля. Опитування дозволило порівняти ставлення українців та європейців, представників різних країн. Так, для 94% опитаних важливе довкілля, але дуже низький відсоток опитаних вживає заходів для його охорони. 

У 2018 році з ініціативи «Суспільства і довкілля» зібрався Форум успішних практик у рамках проєкту Громадської синергії МФВ «Від Угоди про асоціацію до успішних практик охорони довкілля в дії». На п’яти паралельних дискусіях, де зібралися представники громадських організацій, органів державної влади, підвели риску під тим, які європейські практики впроваджують в Україні.

Зараз у Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля» в роботі проєкт під назвою «Екологічний компонент Ініціативи прозорості видобувних галузей в Україні», покликаний посилити прозорість видобувних галузей, забезпечити належне включення інформації з екологічних питань до звітів ІПВГ відповідно до нового стандарту..

— Зараз нові стандарти розкриття інформації з екологічних питань. Саме поняття розширилося, і воно має стосуватися не лише екологічного податку. Наша ідея — сформулювати рекомендації, яку інформацію видобувні компанії мають і можуть подавати в цей звіт, — розповідає Наталія Андрусевич.

До кінця року в організації планують зібрати онлайн-захід, на якому презентують напрацювання.

Наша адреса

 
вул. Інститутська 18 а, офіс 3, м. Київ

Телефон

 
+38 044 253 66 94

Електронна пошта

 
energytransparencyua@gmail.com

Наші партнери

donors

Проекти та Ініціативи