• Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • +38 044 253 66 94

Університетська робота, підтримка інших НУО, енергоефективність: з чого починала ГО «Нова енергія»

Один із активних членів Асоціації «ЕнергоТранспарентність» — громадська організація «НОВА Енергія». Керівник організації Віталій Филенко також є координатором Асоціації. Він розповів, з чого почалася діяльність НУО та як «Нова енергія» прийшла до теми прозорості видобутку.

 

Робота ГО «Нова енергія» спрямована на поліпшення міжсекторної взаємодії громадських організацій у вирішенні екологічних, енергетичних і соціальних проблем регіону, сталого розвитку громад у відкритому громадянському суспільстві. Метод «Нової енергії» — творча розробка, дослідження та підтримка громадських організацій, органів місцевого самоврядування й ініціативних груп.

Члени організації — фахівці різних галузей, що мають досвід надання консультацій, проведення тренінгів і практичної допомоги у сфері енергоефективності, енергозбереження, використання нетрадиційних і відновлюваних енергетичних ресурсів, вирішення екологічних питань, моніторингу та захисту довкілля, ефективного використання засобів інформаційних і комунікаційних технологій.

Віталій Филенко розповів, що працювати з міжнародними проєктами й ініціативами він із колегами почав ще в університеті:

— Ми намагалися налагодити зв’язок між теоретичними знаннями та реальним життям. У певний момент ми зрозуміли, що університети занадто неповороткі, дуже важкі для швидкої реакції на те, що відбувається у суспільстві.

Так, у 2013 році вирішили об’єднати зусилля молодих науковців із Харківської, Полтавської, Донецької та Луганської областей і спільно створити ГО «Нова енергія», яка б допомогла реалізовувати у громадах передові університетські розробки та напрацювання.

— Ми працювали в університетах і громадській організації. Це давало дуже багато переваг. Ми могли швидко знаходити гарних науковців, адаптувати їхню велику науку до реальних прикладних питань. У нас було багато цікавих проєктів щодо енергоефективності, підвищення обізнаності громад з енергоаудиту, енергозбереження. Ми навчали жителів громад Харкова, навколишніх територій власними руками створювати геліоколектори, писали програми сталого енергорозвитку для громад. Потім ми зрозуміли, що для дієвого впровадження заходів з енергоефективності потрібні великі вливання грошей, і знайти ці гроші складно, — розповідає Віталій Филенко.

Сьогодні ГО «НОВА Енергія» активно співпрацює з вищими навчальними закладами у Харкові, зокрема Харківським національним економічним університетом ім. С. Кузнеця, Харківським національним університетом ім. В. Н. Каразіна, Харківським національним університетом міського господарства ім. О. М. Бекетова та іншими харківськими організаціями та бізнес-асоціаціями в енергетичному і молодіжному секторах.

— Ми провели аналітику та побачили, що дуже багато грошей в Україні втрачається у видобувному секторі. Спробували розібратися, чи можна кошти, що видобувні компанії сплачують у вигляді ренти та інших податків і зборів, використовувати для підвищення енергоефективності.

В одному з перших великих проєктів ГО «Нова енергія» об’єднала п’ять великих харківських вишів.

— Це був потужний проєкт, який об’єднав ХНУ імені В. Н. Каразіна, ХНЕУ імені Семена Кузнеця, ХНУ міського господарства імені О. М. Бекетова, Академію цивільного захисту у Харкові. Називався він «Ефективне управління джерелами питного водопостачання на території Харківської області». Найкращі науковці цих вишів об’єдналися і спільно проводили дослідження, відбирали проби води з різних річок та інших джерел. Ми їздили по громадах, люди привозили свої зразки з колодязів, оскільки в Україні не існує гарної системи моніторингу якості поверхневих вод, — розповідає Віталій Филенко.

Уже невдовзі після створення, у 2014 році, ГО «НОВА Енергія» увійшла до складу Громадської ради при Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України. А у 2016 році на базі організації створено «Регіональний хаб громадянської активності». Окрім регіональних семінарів і тренінгів, хаб дозволяв надавати індивідуальні консультації іншим НУО регіону щодо приведення статутів організацій до вимог статті 133 ПКУ та ЗУ № 4572-VI «Про громадські об’єднання». Це значно посилило організаційну спроможність неурядових організацій Харківщини та коло контактів НОВОЇ Енергії.

Наша адреса

 
вул. Інститутська 18 а, офіс 3, м. Київ

Телефон

 
+38 044 253 66 94

Електронна пошта

 
energytransparencyua@gmail.com

Наші партнери

donors

Проекти та Ініціативи