• Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
  • +38 044 253 66 94

Дослідження «Гендерний аналіз впливу видобувної галузі на розвиток місцевих громад в Україні»

Дослідження «Гендерний аналіз впливу видобувної галузі на розвиток місцевих громад в Україні»
 
Оцінивши соціально-гендерний вплив галузей видобування на розвиток громади, команда Асоціації «Енерготранспарентність» підготувала та презентувала ще одне аналітичне дослідження «Гендерний аналіз впливу видобувної галузі на розвиток місцевих громад в Україні». Презентація відбулася 30 січня 2023 року за участі зацікавлених даною тематикою осіб із України та представників Євразійської Коаліції Публікуй Що Платиш(PWYP).
 
Дослідники виділили різні категорії та соціально-демографічні групи населення у видобувних громадах, на які впливає видобувна галузь. Оцінка соціально-гендерного впливу галузей видобування дуже важлива для розвитку громади.
 
Вуглеводні – один із природних ресурсів, що має ключовий вплив на розвиток громад, формування державного бюджету та забезпечення енергетичної безпеки України. В той час, як питання формування державного бюджету, взаємодія держави та компаній на національному рівні та роль видобутку вуглеводнів в енергетичній незалежності та безпеці є достатньо відкритими та дослідженими за останні роки, то питання пов’язані із впливом видобувних компаній на місцеві громади та їх безпосередній та/або опосередкований вплив на різні групи мешканців нажаль надалі залишаються малодослідженими.

В Україні вже існує досвід проведення ґендерного аналізу та оцінки соціально-ґендерного впливу, однак жодного разу ця методологія не застосовувалася для дослідження ґендерних аспектів галузей видобування та оцінки їх соціально-ґендерного впливу на розвиток територіальних громад. В даному аналітичному документі пропонуємо ознайомитися із соціально – гендерним аналізом впливу діяльності видобувних компаній на місцеві громади, який був вперше здійснений в Україні експертами Асоціації «ЕнергоТранспарентність» в рамках проекту «Україна: більша гендерна рівність у видобувній галузі» за підтримки Міжнародної коаліції «PublishWhatYouPay» (Публікуй Що Платиш).

24 лютого 2022 року Україна зіткнулася з небаченим за всю свою історію викликом. Повномасштабне військове вторгнення Росії завдало потужного удару по всіх ланках системи нашої держави. Почали прилітати ракети, заходити танки – а виробництво газу і нафти є дуже небезпечним видом роботи, бо попадання ракети на промисли може завершитися техногенною катастрофою. Перші дні та тижні були справжнім шоком для всіх українців і газовидобувників в тому числі. Але навіть попри небезпеку, там, де це було фізично можливим, компанії продовжували працювати і добували газ для споживачів, в деяких випадках були змушені зупиняти видобуток виключно з міркувань безпеки. Незважаючи на війну в Україні, вагома частина компаній у видобувному секторі продовжують працювати, сплачувати податки та тримати економічний тил у війні. Українське суспільство, влада та бізнес згуртовані, як ніколи та наближають нашу перемогу. Міненерго докладає зусиль задля стійкої та стабільної роботи енергосистеми, забезпечення держави енергоресурсами та відновлення поставок електроенергії, газу, нафтопродуктів, які стали об’єктами знищення російськими окупантами.

З початку війни перед громадами постали нові виклики:

  • врахування потреб різних уразливих груп під час ухвалення рішень, чого раніше не робилося;
  • розв’язання нагальних питань населення без проведення сесій рад;
  • пошук додаткових ресурсів для діяльності на пропускних пунктах;
  • прихисток внутрішньо переміщених осіб, серед яких значна кількість жінок з дітьми тощо

Важливим показником доступу жінок та чоловіків до прийняття рішень є їх представництво на рівні органів місцевого самоврядування громади та на керівних посадах. В межах проведення гендерного аналізу вдалося з'ясувати рівень гендерного представництва на рівні сільських та міських рад громад. Найменша кількість жінок депутаток було обрано до місцевих рад Долинської та Диканьської ТГ 18% та 14% відповідно, які є найбільшими громадами за чисельністю серед досліджуваних. В решті громад кількість жінок коливається від 27% до 45%.

Основними перепонами доступу жінок до владних процесів є економічне зубожіння в цілому і економічна залежність жінки від чоловіка,  нерівноправний розподіл сімейних обов’язків та занижений соціальний статус жінки. Часто для вирішення проблем жінки змушені виїжджати за кордон, особливо зараз в час війни. Гендерний перерозподіл ролей часто стає на заваді кар’єрному росту жінки.

Також експерти зауважили, що громади не збирали певного виду інформації і нею не володіють. А власне запит і пояснення експертів для чого ця інформація, зрозуміли, що необхідно акумулювати ці статистичні дані ( наприклад. інформації. що стосується гендерного зрізу громади тощо). Відсутність даних розподілення за статтю у громаді, так само як і відсутність інтересу чи політичної волі до збору цих даних, можуть бути частиною гендерних розривів у становищі жінок і чоловіків та/або їх груп у громаді, можуть посилювати прояви дискримінації та сексизму, створювати додаткові перешкоди для окремих груп жінок та чоловік у доступі до якісних послуг.

Більш детально із дослідженням можна озайомитися тут

Захід проводиться в рамках проекту № 357 "Україна: Підтримка підвищення ґендерної рівності у видобувному секторі» за підтримки коаліції Publish What You Pay".

Дослідницька команда Асоціації «ЕнергоТранспарентність» презентувала розроблений кейс дослідження ґендерної рівності у видобувному секторі України

Дослідницька команда Асоціації «ЕнергоТранспарентність» презентувала розроблений кейс дослідження ґендерної рівності у видобувному секторі України

 
Кейс-стаді містить узагальнені методології та результати кожного етапу дослідженняДослідження передбачало комплексний підхід до розуміння ґендерної рівності на рівні MSG України, а також на місцевому рівнях. Це наскрізний (міжоб’єктний) аналіз гендерної ситуації та існуючих реалій на межі різних соціальних об’єктів, які не утворюють єдиного середовища.
 
Спершу команда проекту дослідила українську політику та чинне законодавство щодо гендерної рівності в управлінні мінеральними ресурсами та розробила рекомендації для ключових зацікавлених сторін: уряду, видобувних компаній та громадянського суспільства. Основні результати дослідження представлені зацікавленим сторонам і PWYP.

Наступний етап включав практичне залучення: фокус-групи в українських видобувних громадах та тренінги для партнерів проекту та членів MSG щодо гендерного підходу у видобувній галузі.
 
Завершальним етапом став гендерний аналіз впливу діяльності видобувних компаній на розвиток громад. Дослідники визначили присутність у відносинах між компаніями та локальними громадами невідповідності, нерівності та встановили межі гендерної
дискримінації.

Ситуація в Україні відзначається тим, що громади не збирають більшості гендерно чутливої інформації, яка важлива для справедливого та гендерно зрівноваженого розвитку громади. Нормативно правові акти, політики, стратегії тощо не містять гендерно чутливої інформації та не враховують потреби різних статей та їх вікових категорій належним чином. Брак експертної підтримки та взаємодії призводить до відсутності практики роботи зі збирання та аналізу ґендерних даних, не дозволяє побачити специфічні потреби жінок і чоловіків уразливих груп.
 
"Енергетичний сектор України традиційно характеризується гендерним дисбалансом, і більшість із цих тенденцій спостерігається у видобувній промисловості. Ігнорування гендерних факторів в енергетичній політиці України призводить до недовикористання людського потенціалу працездатного населення, недостатнього врахування потреб та інтересів жінок і чоловіків під час формування стратегій розвитку галузей видобувної промисловості. 
 
Завдяки тому, що PWYP в Україні просуває реалізацію ІПВГ з урахуванням гендерних аспектів, нарешті більшість зрозуміли, що гендерна рівність важлива та корисна і для жінок, і для чоловіків.
Все більше і більше ми усвідомлюємо, що від зменшення та ліквідації гендерних розривів
буде багато позитивних та якісних зрушень на місцевому рівні", прокоментувала Ольга Хауляк.
 
Результати такого дослідження є значущими як для громад з точки зору виявлення їх гендерного потенціалу та вивчення потреб мешканців, так і для представників видобувних компаній – з точки зору мінімізації ризиків відторгнення громади та створення додаткових можливостей розвитку.
 

Дослідники напрацювали цілу низку рекомендацій ,які допоможуть поліпшити ситуацію. Наприклад, щоб розширити доступ жінок до економічних можливостей, зменшивши тим самим нерівність чоловіків і жінок у рівні доходів та економічній продуктивності, необхідна комбінація запроваджуваних політик.
 
Висновки спрямовані на розробку практичних рекомендацій щодо подолання існуючих соціальних проблем.
 
Захід відбувся у рамках проекту № 357 "Україна: Підтримка підвищення ґендерної рівності у видобувному секторі» за підтримки коаліції Publish What You Pay".

Запит на тендерні пропозиції

ОГОЛОШЕННЯ

 

Асоціація «ЕНЕРГОТРАНСПАРЕНТНІСТЬ» оголошує конкурс напостачання генератора потужністю 6,5 кВт в кількості 1 шт. для Краснопільської селищної Ради Сумської області.

 

Актуальність:У зв'язку  з військовою агресією російської федерації проти України, з метою допомоги мешканцям Краснопільської селищної Ради Сумської області, яка віднесена до району проведення бойових дій та постійно страждає від артилерійських і ракетних обстрілів, від чого нещадних руйнувань зазнають як комунальні заклади, так і житлові будівлі, для забезпечення стабілізації  роботи закладів соціальної сфери та житлово-комунального господарства, зокрема об’єктів критичної інфраструктури та системи енергозабезпечення громади в цілому, придбання та встановленнягенератора потужністю 6,5 кВт сприятиме безперервній роботі та безпечній експлуатації очисних споруд громади.

 

Опис очікуваних послуг:Послуги з організації заходів для придбання та постачання генератора потужністю 6,5 кВт в кількості 1 шт. для Краснопільської селищної Ради Сумської області.

 

Обов’язковівимогидопредметазакупівлі:

 

 

Обов’язкові кваліфікаційні вимоги до  постачальника товарів або виконавця робіт та послуг

Документи, які підтверджують відповідність кваліфікаційним вимогам

 

1.

Наявність досвіду роботи з надання

подібних послуг

Виписка з ЄДР або аналогічний документ

 

Тендерна пропозиція має включати в себе:

  1. Заповнена форма Тендерної пропозиції(Додаток 1).
  2. ВиписказЄДРабоаналогічнийдокумент.
  3. СканкопіяСтатутуі витягузпротоколупропризначеннякерівника(дляюр.осіб).
  4. Документ,щопідтверджуєправонапідписаннядоговору.
  5. Рекомендаційнілистивідкорпоративних клієнтів(уразінаявності).
  6. Резюмекоманди,щобудепрацюватинадпроектом.

 

Цінова пропозиція має містити наступну інформацію:

-тривалість днів виконання послуг;

-вартість послуг.

 

Правила оформлення тендерноїпропозиції учасника торгів

  1. Учасникимаютьподаватипропозиціїуелектронномувигляді.
  2. Наданісканкопіїдокументівмаютьбутирозбірливимитаякісними.
  3. Відповідальність за достовірність наданої інформації в своїй тендерній пропозиціїнесеучасник.
  4. Строкдіїтендерноїпропозиціїповиненстановитинеменше30днівздатизакінченнятермінунадання пропозицій.
  5. Тендерна пропозиція має бути отримана Асоціацією «ЕНЕРГОТРАНСПАРЕНТНІСТЬ» у електронномувиглядіоднимпакетомдокументів (архівом).
  6. У разі, якщо тендерна пропозиція надійшла після спливу кінцевого термінуприйманнятендерних пропозицій,тотакапропозиціянеприймаєтьсядооцінки.
  7. До участі у оцінці тендерних пропозицій Тендерним комітетом допускаютьсятендерні пропозиції, які повністю відповідають умовам Оголошення та формі тендерноїпропозиції.

 

Оцінка пропозицій відбуватиметься за наступними критеріями:

 

 

 

Критерій оцінки

 

Ваговий коефіцієнт

Документи, які підтверджують

відповідність критерію

 

 

1.

Цінова пропозиція (Вартість робіт)

 

 

30

 

 

Тендерна пропозиція

 

2.

Досвід, інформація щодо участі та реалізованих проектів,

рекомендації

 

70

 

Тендерна пропозиція

 

Постачальник гарантує збереження вартості послуг протягом періоду їх надання.

Просимо надсилати пропозиції українською мовою, ціни повинні бути представлені в гривнях до 18.00 14.10.2022 року. На електронну адресу Асоціації «Енерготранспарентність»Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Розкриття тендерних пропозицій учасників торгів відбудеться:

 17 жовтня 2022року,після11:00год.00хв.закиївськимчасом.

 

Додаткова інформація:

Кінцева пропонована вартість послуг має бути вказана з ПДВ (якщо має місце).

Асоціація «Енерготранспарентність» залишає за собою право в момент визначення переможця тендеру рекомендувати переможцю збільшити або зменшити на 15% обсяг послуг з відповідною зміною ціни або інших умов тендерної пропозиції.

Найбільш вигідна тендерна пропозиція визначається Тендерною комісією Асоціація «Енерготранспарентність» серед тендерних пропозицій, які відповідають умовам цього Оголошення та умовам Тендерної пропозиції, згідно критеріїв оцінки, які зазначені у тендерній пропозиції.

Визначення переможця даної процедури закупівлі відбудеться протягом 2 (двох) робочих днів з дати відкриття тендерних пропозицій з можливістю подовження цього строку за необхідності письмового уточнення інформації, яка міститься у тендерних пропозиціях, не більше ніж на 2 (два) робочих дні.

Результати процедури закупівлі буде повідомлено всім учасникам не пізніше 3 (трьох) робочих днів з дати прийняття рішення про визначення переможця. Переможцю процедури закупівлі упродовж 3 (трьох) робочих днів, з моменту визначення його переможцем, буде повідомлено про акцепт його пропозиції.

Асоціація «ЕНЕРГОТРАНСПАРЕНТНІСТЬ» залишає за собою право вимагати від учасників конкурсних торгів (тендеру) додаткові матеріали або інформацію, що підтверджують відповідність окремих положень пропозицій вимогам специфікації та юридичної особи, як учасника даних конкурсних торгів.

Учасники конкурсних торгів погоджуються з тим, що Асоціація «ЕНЕРГОТРАНСПАРЕНТНІСТЬ» не повертає матеріали, подані на будь-якій стадії проведення конкурсних торгів.

 

Завантажити Тендерна пропозиція (Додаток 1)

Наша адреса

 
вул. Інститутська 18 а, офіс 3, м. Київ

Телефон

 
+38 044 253 66 94

Електронна пошта

 
energytransparencyua@gmail.com

Наші партнери

donors

Проекти та Ініціативи