• This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • +38 044 253 66 94

Як працює ринок газу в Україні після реформи: експерти обговорили переваги та недоліки нової системи

За ініціативи Асоціації «ЕнергоТранспарентність» відбувся вебінар у рамках проєкту USAID «Прозорість енергетичного сектору». Експерти пояснили принцип дії реформованого газового ринку, а також ознайомили з можливостями, які українці отримали з 1 серпня.

 

Реформування енергетичного сектору в Україні — причина дискусій, популістичних маніпуляцій та суперечок. Під час онлайн-конференції експерти спробували розібратися в питаннях, які найбільше хвилюють населення.

Хто є хто на газовому ринку

Один із суб’єктів газового ринку — оператор газотранспортної системи. Він забезпечує транспортування газу магістральними мережами.

Доставку газу споживачу від обраного ним постачальника  здійснює оператор газорозподільної мережі. У його обов’язки входить підключення/відключення блакитного палива, забезпечення якості та тиску газу, отримання показників лічильників, реагування на аварійні виклики та усунення аварій.

За роздрібне постачання газу відповідає Облгаззбут. Основні обов’язки якого: завчасне замовлення та закупка обсягів газу для споживача від обраного ним постачальника, отримання від облгазу обсягів використаного споживачем газу, виставлення рахунку за використаний газ споживачу. Збір коштів зі споживачів, розрахунок за закуплений для споживача природний газ, врегулювання стягнення проблемної заборгованості, надання інформаційної підтримки споживачу.

Важливо, тарифи за транспортування встановлюється НКРЕКП. При цьому роздрібна ціна за постачання газу визначається ринковими умовами.

Основні новації у процедурі зміни постачальника 

Відтепер є одна контактна особа: споживач, який має намір змінити постачальника газу, контактує лише з новим постачальником (подає заяву-приєднання). Ще один позитив — відсутність довідок: побутовому споживачу не потрібно отримувати довідку про відсутність заборгованості

До того ж, тепер заяву та усі документи на зміну постачальника споживач має право подати в електронному вигляд. Договір про постачання газу з старим постачальником газу розривається автоматично з моменту укладання договору з новим постачальником.
Варто зауважити, що старий постачальник через 6 тижнів виставляє остаточний рахунок, який споживач зобов’язаний сплатити протягом 10 днів. Це важливо, бо відтепер новий постачальник має право відмовити споживачам у підписанні договору за наявності боргу перед старим постачальником.

Як формуються тарифи на газ в Україні

Систему формування тарифів на газ пояснила координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко.

— Споживачі досі думають, що тарифи НАК «Нафтогаз» диктує держава. Насправді ж ринкова система ціноутворення працює інакше. Декілька років тому Україна підписала з Європейською комісією угоду і зобов’язалася інтегрувати газовий ринок до європейського, — зазначила вона.

На «вільному» газовому ринку, наголосила спікерка, тарифи формуються з огляду на конкурентоспроможність. Регулюють газовий та електроенергетичний ринок нормативно-правові акти (енергопакети). Україна нині перебуває на стадії переходу з другого енергопакету на третій. Останній передбачає спрощення умов для зміни постачальника газу, збільшення інструментів порівняння пропозицій та використання розумних лічильників. 

В Європі з 2019 року діє четвертий енергопакет. Він дозволяє споживачам бути активними учасниками ринку. Серед інших переваг — смартоблік та динамічні ціни. Кожен енергопакет спрямований на покращення умов для споживача.

За словами Тетяни Бойко, на європейському ринку близько 40 активних постачальників національного рівня. Найбільш розвинені — у Чехії, Іспанії та Великобританії. В Україні приблизно така ж кількість постачальників, але вони дещо поступаються активністю.

Українські споживачі негативно сприймають зобов’язання перед Європою і не розуміють, чому газ не продають за собівартістю видобутку. Експерти пояснили, що розвиток вітчизняного газового ринку неможливий без капіталовкладень. Продаж газу за заниженими цінами зробить його неконкурентоспроможним і призведе до занепаду економіки у цілому. 

Навіщо потрібні дві платіжки за газ

Відповідно до нової системи ціноутворення споживачі отримують тепер не одну, а дві платіжки за газ.

Раніше все рахували разом: оптову ціну та торгову націнку НАК «Нафтогазу України», визначені постановою Кабміну витрати за транспортування газу, торгову націнку постачальника та податок на додану вартість, визначені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Усе це було в одній платіжці, зараз їх дві.

У другій платіжці вказана ціна за доставку або розподіл газу постачальником. Раніше вона додавалася до загальної суми. З 1 серпня споживачі самостійно обирають постачальника. 

Що змінилося після запуску роздрібного ринку газу

За словами Тетяни Бойко, роздрібний ринок газу дозволяє збільшити кількість і, відповідно, обирати постачальників, які вийшли на ринок із своїми продуктами, створювати кращі сервіси для споживачів.

Із пропозиціями постачальників газу можна ознайомитися на сервісі «Газотека», який розробляє ГО DiXi Group. Споживачі отримують там актуальну інформацію про тарифи у своєму регіоні та зможуть оцінити потенційну економію від зміни постачальника.

Новації у процедурі зміни постачальника

Експерти наголошують, що реформування енергетичного сектору має багато переваг:

  • спрощення процедури зміни постачальника;
  • відсутність довідок;
  • можливість подачі документів в електронному вигляді;
  • автоматичне розірвання угоди зі старим постачальником;

Що робити споживачам, які залишилися без постачальника газу

Якщо постачальник не зможе здійснювати свої зобов’язання, то споживача обслуговуватиме «постачальник останньої надії» (ПОН). Протягом двох місяців потрібно знайти собі нового постачальника з тих, що є на ринку. Ціна на газ від ПОН встановлюється на початку кожного місяця.

Проблеми українського енергетичного сектору

Найбільшою проблемою на сьогодні залишаються борги заднім числом. Споживачі обурюються, що отримують рахунки від газзбуту з «температурними коефіцієнтами», починаючи з 2015 року, та попередження про відключення. 

Проблема донарахування «температурних коефіцієнтів» у квитанціях протягом останніх двох років найбільше хвилює українських споживачів природного газу.

Річ у тім, що стандартними умовами для постачання та розподілу газу в Україні є температура повітря +20°C та абсолютний тиск 760 мм рт.ст. Але взимку газ стискається, а влітку – навпаки розширюється. Через це взимку лічильники фіксують менший обсяг газу, ніж передається мережами, а влітку – більший.

У разі несплати споживачів можуть оштрафувати або «відрізати» газ. Але донарахування у платіжках, наголошують експерти, є неправомірними. НКРЕКП і урядовці неодноразово запевняли, що ситуація буде врегульована, а справедливість відновлена.

Утім, проблему досі не вирішено. Поки тривають суди між НКРЕКП та облгазами, кількість спожитого газу встановлюється відповідно до даних облгазу.

Інша проблема енергетичного ринку —  газзбути публікують ціни з запізненням, а не за п'ять днів до початку місяця. 

Також досі не вирішена проблема з отриманням споживачами пільг та субсидій при зміні постачальника.

Варіанти оплати індивідуальних лічильників газу

25% запитань, з якими звертаються споживачі, стосуються обліку природного газу. Відповідно до законодавства, єдиним комерційним приладом обліку природного газу є індивідуальні лічильники. Відповідальними за їх встановлення є оператори ГРМ. Попри це в Україні діє система загальнобудинкових лічильників. Люди, які використовують газ лише для приготування їжі або підігріву води, змушені переплачувати за нормативами.

Поки законом не передбачені інструменти, які змогли б вирішити проблему обліку природного газу. Тож споживачі можуть попросити облгаз встановити лічильник коштом інвестиційної програми. Або ж телефонувати на урядову «гарячу лінію» та звертатися до народних депутатів (необхідні зміни до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»). Індивідуальні лічильники газу також можна встановити власним коштом. Фахівці наполягатимуть, аби влада розробила алгоритм компенсації коштів таким споживачам.

Нові правила постачання природного газу для населення, які запрацювали в Україні з 1 серпня, стали фінальною стадією реформи ринку, розпочатої ще 2015 року. Тепер кожен споживач може самостійно обрати й у будь-який момент змінити компанію, в якій він купує газ. Зміна системи не вирішила всі проблеми енергетичної сфери, але відкрила повноцінний ринок газу і збільшила можливості населення.

Наша адреса

 
вул. Інститутська 18 а, офіс 3, м. Київ

Телефон

 
+38 044 253 66 94

Електронна пошта

 
energytransparencyua@gmail.com