• This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • +38 044 253 66 94

Збереження прозорості 

Оригінал статті знаходиться на сайті EITI. Стандарт EITI широко визнаний еталоном прозорості видобутку. Тим не менш, країни, які прагнуть використовувати ІПВГ для управління природними ресурсами прозоро та відкрито, стикаються з проблемами. Спираючись на дослідження впливу пандемії Covid-19 на впровадження ІПВГ у 53 країнах,  до уваги брались загрози прозорості ресурсів у період пандемії. На основі цих даних запропоновано кілька ідей щодо того, що потрібно для збереження прозорості.

Можна винести уроки з кризи, що розгортається в галузі охорони здоров’я та економіки, але важливо зберегти роль точних даних, прозорості та довіри у формуванні «розумної та чуйної» політики. Цей самий принцип стосується створення спроможних установ для управління природними ресурсами. Країни впроваджують ІПВГ для формування довіри та підтримки сучасного управління видобувними ресурсами. Наразі їхнім зусиллям щодо забезпечення більшої прозорості в секторі перешкоджають три фактори — різке зниження видобутку, труднощі збереження фокусу на прозорості як пріоритетної політики та перехід до віртуальних робочих місць.

Ресурсні доходи в облозі

Перша загроза для багатих ресурсами економік, які прагнуть сприяти відповідальному та прозорому виробництву видобувного сектора, з’явилася на початку 2020 року. Тоді Саудівська Аравія та Росія почали війну за ціну нафти, що спричинило її  різке падіння. Загалом, аналітики прогнозували глибший і більш тривалий спад на ринках. Незважаючи на подальшу домовленість щодо скорочення виробництва, запаси нафти продовжують зростати. На момент публікації ціни на нафту впали до безпрецедентно низьких рівнів, викликаних регіональним дефіцитом у сховищах.

Ціни на нафту та запаси нафти в США: з січня по квітень 2020 року

До лютого масштаби пандемії COVID-19 почали повертати усіх додому. Вже тоді було важко передбачити, наскільки пандемія та пов’язані з нею перешкоди спровокують глобальний економічний спад. Неминучим впливом стало різке падіння цін на різні товари, особливо на метали.

Наприклад, між 13 та 23 березня ціна міді знизилася на 17%, а алюмінію — на 8%. Хоча надії на стимулювання в Китаї спонукали деяке відновлення (особливо для міді), прогноз попиту в інших країнах є менш певним. У країнах з великим сектором видобутку тимчасове закриття проєктів ще більше обмежить державні бюджети в той час, коли більшість секторів економіки дуже потребують державної підтримки.

Занепокоєння нафтозалежної економіки викликає довгостроковий ціновий вплив та зниження інвестицій, оскільки рух товарів і людей зменшується, а перехід до альтернативних джерел енергії прискорюється. Значні проблеми перед нафтовою промисловістю, яка була стійкою в попередніх цінових циклах, розгортаються в мінливому енергетичному ландшафті. Проєкти в Мозамбіку, Мавританії та Сенегалі стикаються із затримками. Урядам, які залежать від ресурсного сектору, доведеться швидко адаптуватися до забезпечення альтернативними джерелами доходу. Країни, що розвиваються, які не змогли диверсифікувати свою економіку, зазнають непропорційного впливу.

До того, як Covid-19 став глобальною пандемією, країни, що виробляють нафту та газ, ґрунтувались на прогнозах доходу, що ціна на нафту триматиметься в межах від 50 до 60 доларів за барель. При ціні на нафту нижче діапазону від 20 до 30 доларів за барель щонайменше сім країн, які впроваджують ІПВГ, можуть втратити третину до половини своїх добувних доходів. Якщо поточні ринкові умови зберігаються, багатьом виробникам, можливо, доведеться припинити видобуток нафти, включаючи тих, які сильно залежать від доходів видобувної галузі.

Як Covid-19 може вплинути на впровадження EITI

Фокус на прозорості

Це складні обставини, в яких слід зосередити увагу на ініціативах прозорості. Уряди у всьому світі вирішують нагальні проблеми в галузі охорони здоров’я та надають пріоритет для відновлення економіки. Дефіцитні фінансові ресурси та політична увага можуть бути легко відвернуті від контролю за державними витратами. Підзвітність може бути мінімізована, коли країни в умовах надзвичайних ситуацій вирішують кризові ситуації. Графіки публікацій даних можуть бути перенесені, можливі й затримки.

У середині квітня голова МВФ Крісталіна Георгієва попередила, що дії уряду щодо подолання кризи в галузі охорони здоров’я не мають позначитися на підзвітності та прозорості. Сектор добувних продуктів вразливий до корупції, тому прозорість ресурсів має бути пріоритетною. Якщо фінансування напрямків з питань прозорості буде додатково обмежено, у поєднанні з вищезазначеними викликами ми можемо створити умови для процвітання корупції.

Спільноти навколо операцій з видобутку будуть найбільш вразливими. Це і втрата робочих місць через скорочення розподілу своєї частки ресурсних доходів від центральних органів влади. Через низький доступ до інтернет-мережі обмежується їх доступ до інформації та здатність висловлюватися.

Адаптація до віртуальних локацій

EITI підтримує механізми адвокації та звітності для моніторингу надходжень та платежів від видобутку, але його реалізація покладається на участь уряду, компаній та громадянського суспільства. Рішення традиційно приймаються консенсусом, а часто групами зацікавлених сторін, що зустрічаються особисто.

За нинішніх обставин, багатостороннім групам зацікавлених осіб довелося адаптуватися до змін локації, обмірковуючи та приймаючи рішення, не зустрічаючись особисто. Базового доступу до Інтернету бракує, а нові органи управління недостатньо обладнані для функціонування у віртуальній якості.

Хоча багато контролюючих органів продовжують функціонувати, інші зазнали серйозних проблем. Зокрема, постраждали заходи, пов’язані з передачею та розповсюдженням інформації про сектор видобутку, — діяльність, спрямована на те, щоб охопити громади, які найбільше постраждали від операцій з видобутку. Рішення, які необхідні для продовження збору та верифікації даних були відмінені в країнах, де віртуальну зустріч важко організувати.

Мапування ризиків прозорості ресурсів за регіонами

Враховуючи сучасну ситуацію у своїх дослідженнях, ми проаналізували, як ці фактори впливають на кожну з 53 країн, що впроваджують ІПВГ. Ми визначили щонайменше дев’ять країн, де впровадження ІПВГ мають підвищений ризик, чотири з них вважаються нестійкими державами. Ще 34 країни, можливо, матимуть принаймні помірні затримки у впровадженні. Протягом наступних тижнів ми будемо співпрацювати з громадянським суспільством, підтримуючи країни та компанії через Міжнародний комітет EITI, щоб зробити ресурси доступними для тих країн, які найбільше постраждали.

Працювати зараз, щоб перезапустити на стійкій основі

Є багато корисних даних, щоб допомогти країнам, багатим на ресурси, безпечно проходити ці складні ситуації. Як зараз, так і в міру відновлення економічної діяльності. Наприклад, останній аналіз Інституту управління природними ресурсами підкреслює ризики для державних нафтових компаній. Пілотний проєкт з Open Oil намагатиметься підтримати країни, що впроваджують ІПВГ, поєднуючи перевірені дані звітів ІПВГ з даними про ціни на нафту, щоб зробити більш надійними дані щодо прогнозів доходів. Міжурядовий форум з видобутку, металів, корисних копалин та сталого розвитку підготував всебічну брифінгову записку щодо відповідей податкової політики в галузі видобутку на Covid-19.

Аналіз даних, які вже є у відкритому доступі дозволяє краще зрозуміти економічний вплив коливальних цін на товари, що дозволить краще керувати доходами та посилити інституційний потенціал для управління сектором в умовах кризи. Національні органи, що впроваджують ІПВГ мають можливість зосередити звітність на даних, що відповідають їх поточному контексту. Наприклад, субнаціональні виплати, які забезпечують життєзабезпечення вразливих громад багатьох країн.

Побудова довіри може виступати протиотрутою до умов, створених Covid-19, а відкриті дані важливіші, ніж будь-коли, для орієнтації на проблеми, з якими стикаються уряди. Віртуальна робота може дати можливість прискорити темпи, з якими країни-виконавці EITI можуть рухатися до впровадження даних про видобуток, включаючи розкриття у відкритих та доступних державних системах.

Для забезпечення прозорого та підзвітного управління слід враховувати роль усіх зацікавлених сторін. Нинішня криза змінить наш світ, але все ще буде попит на ресурси для видобутку, щоб відновити його. Колективні підходи для зацікавлених сторін, такі як ІПВГ є створеними платформами, які можуть допомогти відновити довіру та сприяти прозорому та підзвітному уряду після поточної кризи. Інвестування в них зараз — це можливість підвищити їх стійкість і прискорити прогрес до відповідних та відкритих даних.

Наша адреса

 
вул. Інститутська 18 а, офіс 3, м. Київ

Телефон

 
+38 044 253 66 94

Електронна пошта

 
energytransparencyua@gmail.com